Twitter AriaWiki Profil na naszej-klasie Profil na myspace.com Profil na Facebook.com Forum fanklubu 'Chimera' Grupa na Last.fm Profil na YouTube.com Arija.pl Historia Dyskografia Galeria Koncerty Księga gości Linki

АРИЯ - Kijów, 20.11.2008

Koncert odbył się w sali kijowskiego Pałacu Sportu (Дворец спорта), rozpoczął się zgodnie z planem o 19.30 i trwał blisko 2 godziny.

Tym razem nie zająłem miejsc VIP, ponieważ mój przyjazd do Kijowa prawie do końca nie był pewny - odstawilem znowu hardkora, tj. napierw koncert Kipiełowa w Wilnie, powrót do Krakowa we wtorek, a w środę wyjazd na Ukrainę. Biletów na najlepsze sektory już nie było, więc kupiłem, co było, za 90 hrywien.

Podczas koncertu (czyli po koncercie Kipiełowa parę dni wcześniej) jednak bardzo mocno dało się odczuć wyraźnie... hmmm... nie chcę powiedzieć "słabszy", więc napiszę po prostu INNY, głos Artura Bierkuta. Oczywiście dotyczy to wyłącznie (przynajmniej wg mnie) utworów nagranych w dawnym składzie zespołu. Ponieważ byłem na obu koncertach w odstępie zalednie kilku dni (w niedzielę Kipiełow, w czwartek ARIA), to porównanie nasuwa się siłą rzeczy. Jeśli jednak pominiemy fakt, że część utworów odegranych w Kijowie śpiewał kiedyś wyłącznie Walerij, i oprzemy się tylko na wokalu Artura, to nie będzie się można do niego przyczepić. Skoro Kipiełow obrał własną drogę już pięć lat temu, to należy się z tym pogodzić. To w końcu dzięki wymianie składu w zespole miałem okazję zaliczyć dwa koncerty w tak krótkim czasie w tak różnych miejscach.

Pozostaje się tylko cieszyć, że jednak na jubileuszowym koncercie w Moskwie wystąpili Kipiełow i Mawrin. To własnie ten koncert macie okazję oglądać na doskonałym DVD Герой асфальта: 20 лет.

A teraz przejdę do konkretów:
Koncert w Kijowie odbył się pod hasłem Дай жару! - i rzeczywiście, dali "żaru".

Zespół odegrał następujący set:

 1. Химера
  Po odegraniu Berkut przywitał publikę, m.in. po trzykroć krzycząc "Слава Украине!"
 2. Отшельеник
 3. Дух войны
 4. Беги за солнцем
 5. Не хочешь, не верь мне
 6. Тебе дадут знак
 7. Бой продолжается
 8. Палач
 9. Бал у князя тьмы
  Podczas śpiewaniania utworów Палач i Бал у князя тьмы Berkut miał na sobie brązowy płaszcz, który z mojego sektora przypominał raczej szlafrok ;), zresztą nie tylko w mojej ocenie.
 10. Атихрист
 11. Закат
 12. Свет былой любви
 13. Искушение
 14. Штиль
  Tym razem w solowym wykonaniu Berkuta i jego gitary akustycznej.
 15. Колизей
 16. Улица роз
  W tym miejscu Arturro przedstawił kolegów, którzy zaraz potem uciekli ze sceny, aby na nią wkrotce triumfalnie powrócić i odegrać BISY:
 17. Беспечный ангел
  I na koniec, obiecywany tytułem trasy
 18. Дай жару!