Twitter AriaWiki Profil na naszej-klasie Profil na myspace.com Profil na Facebook.com Forum fanklubu 'Chimera' Grupa na Last.fm Profil na YouTube.com Arija.pl Historia Dyskografia Galeria Koncerty Księga gości Linki

Witalij Dubinin

Dubinin

Dubinin, Witalij Aleksiejewicz - ur. 9 października 1958 we Wnukowie. Rosyjski muzyk i kompozytor, basista i back-wokalista zespołu heavy metalowego Aria oraz autor największej części utworów. Ma niefomalne przezwisko "Dub" ("Dąb"), pochodzące od nazwiska.

Witalij urodził się 9 października 1958 roku we Wnukowie, w obwodzie moskiewskim. Grał w szkolnym zespole na perkusji. Dostał się do Moskiewskiego Instytutu Energetycznego, gdzie poznał Władimira Hołstinina. Razem z nim założył grupę Wołszebnyje Sumierki (Волшебные Сумерки), w której był basistą i wokalistą,a także twórcą pewnej części repertuaru (podstawową częścią były covery znanych zagranicznych grup rockowych).

Po rozpadzie zespołu w 1982 roku dostał się do zespołu wokalno-instrumentalnego Pojuszczije Sierdca (ВИА Поющие Сердца), gdzie występował jako wokalista. Porzucił zespół dla nauki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Gniesinyh, którą ukończył w klasie wokalnej. Następnie przez pewien okres czasu nie miał stałej pracy.

Po rozpadzie pierwszego składu Arii, w 1987 roku został zaproszony przez Hołstinina na miejsce odchodzącego Alika Granowskiego. Od samego początku był głównym autorem muzyki, napisał wiele piosenek, które zyskały szeroki rozgłos, m.in. "Shtil", "Gieroj Asfalta", "Ulica Roz" (Штиль, Герой Асфальта, Улица Роз). Wiosną 1990 roku Dubinin i gitarzysta Siergiej Mawrin na krótki okres wyjechali z ZSRR i przez pół roku pracowali w Niemczech, ale wrócili do grupy w celu nagrania nowego albumu. Potem Dubinin razem z Hołstininem został założycielem studia ARIA Records.

W zespole Dubin rzadko występował jako wokalista, jednakże zaśpiewał w "Pytka Tiszynoj", "Krow Koroliej" i "Swiet byłoj ljubwi" (Пытка Тишиной, Кровь Королей, Свет Былой Любви) jako drugi wokalista. Witalij został back-wokalistą grupy. W 1997 roku razem z Hołstininem nagrał solowy album AwARIA (АвАРИЯ). Składał się on głównie z piosenek Arii nagranych z wokalem Dubinina, a także dwóch jego piosenek niepasujących do stylu zespołu.

Po rozpadzie zespołu po trasie koncertowej "Sudnyj dień" (Судный День) utworzył z Hołstininem nowy skład, grający do dzisiaj.

Dubinin znany jest ze swoich żartobliwych wypowiedzi i dowcipów. Jego żartobliwe stwierdzenie, że prawdziwe nazwisko Kipiełowa brzmi Kopyłow, zostało potraktowane przez wielu na poważnie.

wróć do historii