Twitter AriaWiki Profil na naszej-klasie Profil na myspace.com Profil na Facebook.com Forum fanklubu 'Chimera' Grupa na Last.fm Profil na YouTube.com Arija.pl Historia Dyskografia Galeria Koncerty Księga gości Linki

Władimir Chołstinin

Hołstinin

Chołstinin, Władimir Pietrowicz - ur. 12 maja 1958 w Liubiercy. Rosyjski gitarzysta i kompozytor, współzałożyciel zespołu heavy metalowego Aria oraz autor znacznej części utworów. Ma niefomalne przezwisko "Chołst" - "Płótno", pochodzące od nazwiska.

Władimir urodził się 12 maja 1958 roku w miejscowości Liubiercy (Люберцы) obwodu moskiewskiego. Skończył szkołę muzycznę w klasie domry. Grać na gitarze zaczął jako nastolatek, próbował stworzyć zespół szkolny. Fascynował się muzyką Black Sabbath oraz Deep Purple, a jego ulubionym zespołem jest Jethro Tull. Skończył Moskiewski Instytut Energetyczny (Московский энергетический институт), ma dyplom inżyniera-energetyka.

Podczas nauki w MIE Władimir poznał Witalija Dubinina i razem z nim założył grupę Wołszebnyje Sumierki (Волшебные Сумерки), w której grali przeważnie covery zagranicznych grup rockowych. Wokalistą zespołu był Artur Bierkut. Po rozpadzie zespołu Władimir z Witalijem przeszli do grupy Siergieja Saryczewa (eks-Круиз) - Alfa (Альфа) i nagrywają debiutancki album "Guljaka" (Гуляка). Następnie grupę opuszczają: Dubinin (bas) i Safonow (perkusja). W ich miejsce przychodzą Alik Granowskij i Igor Mołczanow. W tym składzie nagrywają album "Biega" (Бега). Wkrótce Alik i Władimir porzucają projekt (niedługo potem robi to i Mołczanow), i przyłączają się do zespołu wokalno-instrumentalnego Pojuszczije Sierdca (ВИА Поющие Сердца) pod kierunkiem Wiktora Weksztejna.

W tym czasie Chołstinin planuje stworzenie grupy grającej heavy metal. Granowski popiera jego pomysł. W 1985 roku Chołstinin, Granowski i Weksztejn zajmują się tworzeniem zespołu, który otrzymuje nazwę Aria (Ария). Był to pomysł Chołstinina, który chciał, aby można było łatwo przetłumaczyć nazwę i zapisać ją alfabetem łacińskim.

Władimir zostaje głównym twórcą muzyki wszystkich albumów Arii, z wyjątkim drugiego. Po rozpadzie grupy w 1987, zostaje z Walerijem Kipiełowem i Wiktorem Weksztejnem. Do nowego składu Arii zaprasza swojego starego przyjaciela Dubinina. Na początku lat 90. Chołstinin z Dubininem zakładają studio nagraniowe ARIA Records.

W 1997 Dubinin i Chołstinin wydają solowy album "AwARIA" (АвАРИЯ). Składa się on głównie z piosenek Arii nagranych z wokalem Witalija. W 2001 roku Chołstinin bierze udział w pisaniu książki Margarity Puszkiny o historii grupy "Legenda o Dinozaurze" (Легенда о Динозавре).

Po trasie koncertowej "Sudnyj dień" (Судный День) i kolejnego rozpadu Arii Chołstinin zachował prawa do nazwy zespołu. Razem z Dubininem utworzyli nowy skład zapraszając do niego starego znajomego - Artura Bierkuta (Артур Беркут).

Chołstinin także jest producentem, współpracującym z zespołami Epidiemija (Эпидемия) i Boni NIEM (Бони НЕМ). Wziął on też udział w zapisie i produkcji rock-opery Epidiemii - Elfijskaja Rukopis (Эльфийская Рукопись). Można również usłyszeć go grającego na mandolinie w utworze zespołu Mawrik "Makadasz" (Макадаш), który znalazł się na płycie Skitalec (Скиталец).

wróć do historii